واکنش مسئولان به پخش مستند «بیراهه»

859407_833.jpg
استاندارد
واکنش مسئولان به پخش مستند «بیراهه»

ماجرای پخش اعترافات دختر اینستاگرامی و مستند «بیراهه» در تلویزیون، حالاحالاها ادامه دارد و هر روز خبر و واکنش جدیدی درباره آن به گوش می‌رسد. این واکنش ها بعد از صحبت‌های محمدحسین رنجبران، مدیرکل روابط عمومی سازمان صدا و سیما، درباره درخواست مردم و نیروی انتظامی برای پخش این مستند، شدت گرفت و واکنش هایی را از سوی نهادها و مسئولان به همراه داشت که در ادامه، برخی از آن ها را می‌خوانید.

روزنامه خراسان:  ماجرای پخش اعترافات دختر اینستاگرامی و مستند «بیراهه» در تلویزیون، حالاحالا‌ها ادامه دارد و هر روز خبر و واکنش جدیدی درباره آن به گوش می‌رسد. این واکنش‌ها بعد از صحبت‌های محمدحسین رنجبران، مدیرکل روابط عمومی سازمان صدا و سیما، درباره درخواست مردم و نیروی انتظامی برای پخش این مستند، شدت گرفت و واکنش‌هایی را از سوی نهاد‌ها و مسئولان به همراه داشت که در ادامه، برخی از آن‌ها را می‌خوانید.
احضار محمدحسین رنجبران به دادسرا
به گزارش ایران، محمدحسین رنجبران مدیر کل روابط عمومی صدا و سیما، به دلیل پخش اعترافات دختر اینستاگرامی در تلویزیون، به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شد. یک منبع آگاه در گفت: وگو با ایران، ادعای رنجبران در خصوص این که مقام قضایی درخواست پخش این اعترافات و رسانه‌ای کردن موضوع را داشته، کذب محض دانست و از او خواست برای اثبات ادعایش، یک نسخه از سند درخواست دستگاه قضایی را به قوه قضاییه ارسال کند و یک نسخه را نیز در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.
توضیح دادستان تهران
رئیس کل دادگستری استان تهران گفت که دادستان تهران، امروز (۲۳ تیر) درباره ماجرای مائده هژبری، دختری که فیلم اظهارات او در مستندی تلویزیونی حاشیه آفرین شد، توضیح می‌دهد. غلامحسین اسماعیلی در گفتگو با تسنیم، در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا پخش اظهارات مائده هژبری در مستند تلویزیونی «بیراهه» با دستور و حکم قضایی بوده است یا خیر، اظهار کرد: «به دلیل این که موضوع در حوزه دادسرا قرار دارد، با جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران صحبت کردم و بناست آقای دادستان شنبه ۲۳ تیر ماه توضیحاتی در این خصوص ارائه کند.»
اطلاعیه پلیس فتا درباره احضار دختر اینستاگرامی
بعد از تکذیب درخواست انتشار مصاحبه دختر اینستاگرامی از سوی دستگاه قضایی، روابط عمومی پلیس نیز اظهار کرد دستگیری و مصاحبه با دختر اینستاگرامی، از سوی این مرجع انتظامی صورت نگرفته است و در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «به استحضار ملت شریف ایران می‌رساند، با توجه به پیگیری اصحاب محترم رسانه و با عنایت به این که به تازگی در رسانه‌های مختلف به ویژه شبکه‌های اجتماعی، اخباری در خصوص فعالیت‌های غیرقانونی خانم مائده هژبری مطرح شده است، در بررسی‌های همه جانبه و دقیق به عمل آمده، محرز و مشخص شد که نامبرده فاقد پرونده انتظامی و قضایی در پلیس فتای ناجا و پلیس فتای استان‌ها بوده و احضار و مصاحبه با نامبرده توسط پلیس فتا صورت نگرفته است.»
واکنش نمایندگان مجلس و مسئولان
بسیاری از نمایندگان مجلس از پخش این مستند در تلویزیون و شیوه برخورد با این افراد انتقاد و مخالفت خود را اعلام کردند. از جمله این افراد، می‌توان به قاسم میرزایی نیکو، اشاره کرد که گفت: «صدا و سیما خودش صاحب قیچی است، بعید است درخواستی برای پخش اعتراف شاخ‌های اینستاگرام از سوی نیروی انتظامی بوده باشد.»
فاطمه حسینی هم درتوئیتر خود، عملکرد صدا و سیما را نقد کرد و نوشت: «روش صدا و سیما در مقابله با آسیب‌های اجتماعی اغلب بر اقدامات تنبیهی و سلبی استوار است. سوال این است، جایگاه تشویق و جذب جوانان در سیاست‌های صدا و سیما کجاست؟ مستند «بیراهه» نتیجه چهار دهه فرصت، برای ارائه الگوی مناسب فرهنگی است؟»
علی مطهری نایب رئیس مجلس، صدا و سیما را مقصر اصلی اعلام کرد و گفت: «صدا و سیما با پخش اعترافات، بدون اجازه متهم، مرتکب جرم شده است.»
محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید، هم پخش مستند «بیراهه» را نهایت بی‌تدبیری صدا و سیما دانست و گفت: «این موضوع در شورای عالی امنیت ملی مطرح خواهد شد. کمیسیون فرهنگی مجلس در حال بررسی طرح اداره صدا و سیما ست که طبق اطلاعم در مراحل آخر بررسی در این کمیسیون است.»
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده نیز در نامه‌ای به رئیس سازمان صدا و سیما خواستار بررسی آثار سوء پخش اعتراف جنجالی اخیر در سیما شد تا شکاف ایجاد شده در جامعه با همدلی و همگرایی حول محور خیر و نیکی و کرامت، ترمیم و تعامل و گفت و گوی بین نسلی جایگزین و حاکم شود.
حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس جمهور هم در توئیتی از رسیدگی به چرایی پخش مستند «بیراهه» نوشت: «به زودی این موضوع در جلسه هیئت نظارت بر صداوسیما مطرح و بررسی خواهد شد.»
دختر اینستاگرامی به استانبول رفت!
امیرحسین مقصودلو، در صفحه اینستاگرام خود عکسی از دختر اینستاگرامی در کنار خودش، در استانبول منتشر کرد و خطاب به دنبال کننده‌هایش نوشت: «واسه دیدن هم باید از کسی اجازه بگیریم؟ یا باید توضیح بدم؟ تازه شاید روز کنسرت بهتون افتخار داد و براتون یکم از هنراشو روی استیج اجرا کرد.»


واکنش مسئولان به پخش مستند «بیراهه»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.