چکناواریان: خودم کودکِ کار هستم

860042_846.jpg
استاندارد
چکناواریان: خودم کودکِ کار هستم

خبرگزاری تسنیم: نشست خبری کنسرت اینترنوار با حضور لوریس چکناواریان و دارا مورگان برگزار شد.

نشست خبری کنسرت آنسامبل اینترنوا، ظهر امروز ۲۳ تیر ۱۳۹۷ در بیمارستان نیکان برگزار شد. در این نشست لوریس چکناواریان به عنوان رهبر ارکستر و دارا مورگان سرپرست کوارتت اروپایی اینترنوا به همراه جمعی از مسئولان بیمارستان نیکان و جمعی از حامیان مالی این کنسرت حضور داشتند.

در این نشست هر کدام از حاضران به بیان صحبت‌هایی با موضوع برگزاری کنسرت‌های پیش رو پرداختند. در ادامه متن صحبت‌های هر کدام از مهمانان این نشست می‌آید:

خودم کودک کار هستم

چکناواریان در ابتدای صحبت‌های خود گفت: کمک کردن به کودکان کار یک حرکت درست است. هر کسی که به این کودکان کمک کند به خودش کمک کرده است؛ «بزرگ کن تا بزرگ شوی». خودم هم یک کودک کار هستم. من با کمک مردم و با عشق مردم ایران توانستم هنر خودم را نشان دهم.

ربع پرده‌ها برایم خیلی آشنا هستند

دارا مورگان پیانیست معروف ایرلندی سرپرست کوارتت اروپایی «اینترنوا» هم در این نشست حضور داشت و در صحبت‌هایی کوتاه گفت: خیلی خوشحالم که اینجا هستم. یک کلمه فارسی بلد نیستم، اما با زبانی حرف می‌زنم که زبان همه مردم دنیاست و آن هم موسیقی است. اصلا نکته معمولی نیست که یک موزیسین انگلیسی به اجرا در ایران فکر کند. با آثار تفرشی پور آشنا بودم و همچنین از طریق مارک اسونسن با موسیقی ایران آشنا شدم.

آثاری که از موزیسین‌های ایرانی در اجرا‌های پیش رو اجرا می‌کنیم ویژگی‌های خاصی دارند که شاید مهمترینش حضور ربع پرده‌ها باشد. البته من با این ربع پرده‌ها بسیار آشنا هستم و کار‌های اینچنینیِ بسیاری انجام داده ام. در کل حضور ربع پرده‌ها در موسیقی مدرن امروز بسیار متداول است و برای ما امری عادی است.

اجرای این کنسرت‌های ضرر مطلق است

فرخزاد لایق در ادامه گفت: کنسرت پیش رو اجرایی در سطحی بین المللی است که به افتخار کودکان کار برگزار می‌شود. کل این برنامه براساس جمع شدن یک کوارتت از اروپا و دو کوارتت از ایران و یک نوازنده پیانوست. هدفمان این است که در سطحی فرهیخته انجام شود. رهبران کوارتت‌های ایرانی بردیا کیارس و امیر باورچی هستند.

تمام عواید این کنسرت به کودکان کار اختصاص می‌یابد. شب نخست این اجرا‌ها بزرگداشت هشتادمین سال تولد استاد چکناواریان است. کودکان کار کادوی تولد هشتاد سالگی لوریس چکناواریان را به او اهدا می‌کنند. بازی تاج و تخت را به عنوان قطعه بیز در هر دو شب اجرا می‌شود.
این دو اجرا جنبه‌های پرفورمنس هم دارد و مخاطبان این کنسرت جنبه‌های بصری زیبایی را بر روی صحنه می‌بینند. در این اجرا‌های برای نخستین بار آثاری از استیو رایش در ایران اجرا می‌شود.

اجرای این برنامه یک ضرر مطلق است. ما می‌خواهیم این اجرا اتفاقی برای کمک به کودکان کار باشد.

جامعه هنری خاص هستند

بیگی از طرف بیمارستان نیکان در این نشست خبری گفت: این کار ذوق هنری دکتر لایق است. ایشان فوق تخصص قلب هستند و از معدود پزشکانی هستند که در آنژیو تخصص دارند. در کنار این تخصص روح لطیفی دارند که موجب علاقه شان به موسیقی شده است.

علت حضور بیمارستان در کنار این فعالیت موسیقی به خاطر مسئولیت اجتماعی است که در مقابل کودکان کار داریم. بیمارستان نیکان بنا به رسالتی که دارد در عملی کردن این کار همت گماشته است.

بیمارستان نیکان در منطقه زلزله زده کرمانشاه بیشتر از پنجاه واحد مسکونی را برای هموطنان در حال احداث دارد. ساخت مدرسه‌ای برای کودکان کار در منطقه بیست شهر تهران که سال گذشته افتتاح شد. کودکان کاری که در محوطه‌ای نامطلوب مشغول به تحصیل بودند در مدرسه‌ای جدید و با حدود پازنزده واحد کلاسی مشغول تحصیل شدند. این کار‌ها با همت پزشکان و کارمندان مجموعه نیکان انجام شد.

ما باورمان این است که تمام سازمان‌ها و تمام مراکز در مقابل مسائل اجتماعی مسئولیت بسیاری دارند. مسئولیت اجتماعی ما در مقابل کودکانمان بسیار زیاد است. امروز افتخار داریم تا در محضر استاد چکناواریان باشیم. خوشحالیم که بیمارستان نیکان می‌تواند عضو کوچکی در انجام این کنسرت برای کودکان کار باشد.

در دین اسلام فردی که در راه تامین معاش خانواده اش از دنیا برود، شهید محسوب می‌شود. این نشان از اهمیت کارِ کودکان کار دارد.

بیمارستان هزینه کننده مستقیم این اجراهاست. حمایت‌های اسپانسر‌ها از طریق بیمارستان تجمیع می‌شود. ما اعتقاد داریم که جامعه هنری خاص هستند. آن‌ها می‌توانند در گسترش و ترویج رفتار‌های درست در جامعه موثر باشند. آن شب ما دنبال آغاز کردن جریانی برای حمایت از کودکان کار هستیم.

دیدگاه ما نسبت به کودکان کار ماجرای شاهزاده و گدا نیست

منیره آرزومندی مدیر عامل موسسه ایلیا: کودکان در همه جای دنیا به غیر از تحصیل وظیفه‌ی دیگری ندارند. هیچ کودکی به خصوص کودکان ایرانی تا ۱۵ سالگی باید تحصیل کنند تا بعد از آن بتوانند در اجتماع نقش خود را به خوبی ایفا کنند.

من به عنوان مدیرعامل موسسه ایلیا سرتعظیم فرو می‌آورم در مقابل هنرمندانی که در انجام این پروژه حضور خواهند داشت. ما دیدگاهمان نسبت به کودکان کار، نه دیدگاه شاهزاده و گداست و نه دیدگاه ترحم است؛ آن‌ها حقوق انسانی دارند که باید به آن‌ها داده شود.

در دو شب اجرایی که پیش رو خواهد بود، هر شب صد کودک کار حضور خواهند داشت.

حضور اسپانسر‌ها به نفع موسیقی است

کیوان فرزین منتقد حوزه موسیقی: از سال‌ها پیش بر سر ورود اسپانسر‌ها به رخداد‌های فرهنگی کش مکش‌هایی میان اهالی موسیقی و اهالی رسانه بوده است. وقتی کنسرت استاد علیزاده و استاد ژیوان گاسپاریان برگزار می‌شد آنجا هم اسپانسری حضور داشت که خیلی‌ها سوال می‌کردند حضور این اسپانسر چه لزومی دارد.

این بار از معدود دفعاتی است که دوستانی با دغدغه‌های اجتماعی گرد هم آمده اند و در کنار اهالی هنر قرار گرفته اند. حمایت‌های دولتی از بخش فرهنگی بسیار اندک و کم رنگ است. متاسفانه امروز در فضای موسیقی، حضور اسپانسر به شرط پاپیولار بودن کار است.

شاهد هستیم که کنسرت‌هایی که پاپیولار هستند و مخاطبان خود را هم دارند، اسپانسر‌های بسیاری دارند، اما موسیقی‌هایی که ارزش هنری بسیاری دارند در جذب اسپانسر موفق نبوده اند. ما در حمایت‌هایی که از سوی اسپانسر‌های این کنسرت شده ایم، هیچ توقعی از نظر دخل و تصرف در جنبه‌های هنری وجود نداشته است.

اجرای آنسامبل اینترنواز در روز‌های ۲۵ و ۲۶ تیر ۱۳۹۷ در تالار وحدت روی صحنه می‌رود.


چکناواریان: خودم کودکِ کار هستم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.